Automatizácia procesov kvality založená na systéme vision systems
Požiadavky zákazníkov na parametre nakupovaných produktov sú čoraz vyššie, preto výrobcovia kladú čoraz väčší dôraz na kontrolu kvality. Faktom však je, že 100% kontrola kvality je hodnota, ktorú nedosiahne ani ten najangažovanejší a najpedantickejší zamestnanec. S cieľom zvýšiť predajné čísla a pri zachovaní spokojnosti zákazníkov a bezpečnosti procesu by sa malo odhadnuté hodnotenie zrušiť a nahradiť modernými a presnými riešeniami. Systémy videnia kontroly kvality a automatizácia kontroly kvality sú už prítomné v mnohých odvetviach priemyslu, od jednoduchých kontrolných úloh až po zložité a sofistikované požiadavky.
Systém zraku – výzvy
Funkčnosť, kvalita, dizajn, množstvo jazykových verzií, termíny dodania… Bez ohľadu na typ produktu, očakávania zákazníkov neustále rastú. Nové trendy formované spotrebiteľmi aj spoločnosťami ovplyvňujú aj to, koľko predmetov a zariadení, ktoré nás obklopujú, sa vyrobí. Stále kratšie výrobné šarže, personalizácia, zvyšovanie obratu produktov a kratšie časy montáže na linke, to všetko sú výzvy, ktorým musí čeliť mnoho výrobných závodov. Heslo Henryho Forda z roku 1914,
„Každý zákazník si môže nechať nalakovať auto akoukoľvek farbou, pokiaľ bude čierne,“
stal sa už dávno zastaraný. Svet sa zrýchlil a spomaliť sa nechystá.
Kvalitné procesy dnes
Wiele przedsiębiorstw w różnych obszarach swojej działalności wciąż vykonáva kontrolę jakościową poprzez:
Mnoho spoločností v rôznych oblastiach svojho podnikania stále vykonáva kontrolu kvality
- výber jednotlivých vzoriek z celej výrobnej šarže (sú to stovky, tisíce, niekedy aj milióny výrobkov) a vykonávanie ručných meraní v laboratóriu kvalifikovaným personálom s pomocou špecializovaného zariadenia a softvéru,
- hodnotenie vykonané osobou, ktoré je vzhľadom na svoju povahu subjektívne a závislé od osoby, stupňa únavy, dennej doby a nie je opakovateľné. Navyše sa obmedzuje na prirodzené schopnosti zraku, ktoré znemožňujú splnenie požiadaviek projektovej/kvalitnej dokumentácie (človek nedokáže rozlíšiť medzi 0,5 a 0,8 mm a rozhodne nie v opakovateľnom a efektívnom spôsobom).
Úloha navyše nie je uľahčená
- objem výroby a krátky čas výroby, a teda rýchlosť výroby, ktorá často znemožňuje overenie človekom (napr. Etisoft vyrába etikety priemernou rýchlosťou 100 m/min. na niektorých strojoch),
- už spomínaná rôznorodosť produktov – pre človeka je ťažké zapamätať si presné špecifikácie stoviek druhov produktov, ktoré je potrebné overovať, najmä ak sa počíta s častými personálnymi zmenami.
Automatizácia procesov kvality založená na systémoch videnia
Automatizácia umožňuje spoločnostiam implementovať opakovateľné procesy (okrem mnohých iných výhod) a stať sa nezávislými od tých aspektov, v ktorých sa človeku nedarí dobre.
To isté sa týka systémov zraku. Algoritmy implementované prostredníctvom výberu vhodných kamier, osvetlenia, nevyhnutného vybavenia a štruktúr a vytvorené skúsenými odborníkmi umožnia posunúť procesy kvality na novú úroveň.
Kontrola každého komponentu alebo výrobku, opakovateľnosť a spoľahlivosť merania, výsledky kontroly spojené s požiadavkami uvedenými v dokumentácii – to sú zrejmé výhody.
Pri zvažovaní automatizácie procesov môžete ísť ešte o krok ďalej a vďaka dodatočnej integrácii zvýšiť povedomie o procese a riešiť rastúcu diverzitu na výrobných linkách.
Prvým krokom je identifikovať model/variant produktu, ktorý sa má kontrolovať. Možno ho získať prečítaním identifikačného čísla na štítku, integráciou s RFiD alebo IT systémom zákazníka, alebo poverením touto úlohou aj kamerový systém. Týmto spôsobom sú všetky údaje generované počas kontrolnej fázy umiestnené v čase a spojené s konkrétnym číslom, ktoré identifikuje produkt. Vďaka tomu môžeme zhromažďovať, spracovávať a analyzovať veľké súbory údajov (štatistické, časové, analýzy podľa smeny, podľa produktu atď.). Takéto údaje budú určite cenné z hľadiska sledovateľnosti alebo systémov kvality.
Ďalším krokom, poznaním „identity“ produktu, je integrácia s IT systémami zákazníka, ktoré obsahujú informácie o kusovníku alebo technológii výroby daného produktu, teda systémy, na základe ktorých firma vyrába svoj tovar. Takéto systémy predstavujú cenný zdroj aktuálnych údajov pre automatizáciu procesov. Umožňujú napríklad určiť prítomnosť alebo typ objektu kontroly (odroda, variácia) a vykonať zmenu systému automatickým spôsobom. Stredným riešením je implementácia dodatočného konfigurátora, ktorý môže byť ovládaný manuálne alebo môže ísť o hybridný systém (môže čerpať z oboch prístupov).
Vyššie uvedené moduly umožňujú odbremeniť operátora od množstva povinností a činností a tým zvýšiť jeho produktivitu. Keďže systém vykonáva kontrolu každého komponentu/produktu, môžeme reagovať v reálnom čase, čo generuje úspory: čas operátora, strojový čas a suroviny, ktoré sú často jednou z hlavných nákladov. To tiež umožňuje odhaliť kritické situácie (napr. chyby vo výrobnej dávke komponentov) a vyvodiť závery o tom, kde hľadať úspory alebo zlepšenia v procese.
Máte záujem? Kontaktujte nás!