Predné panely a ovládacie panely – časť I. Typ a technológia výroby

29 Apr 2021

Predné panely, často nazývané čelné alebo ovládacie panely, sú dôležitými prvkami takmer každého elektronického a elektrotechnického zariadenia. Nájdeme ich vo všetkých domácich spotrebičoch, spotrebnej elektronike, komponentoch pre automobilový a letecký priemysel a všade tam, kde sú prvky ovládajúce chod strojov a zariadení. Najčastejšie majú okrem dekoratívnych a informačných funkcií aj iné významné funkcie. Chránia predovšetkým displeje, LCD obrazovku, elektroniku a za nimi ukryté luminiscenčné diódy. Čoraz častejšie sa používajú aj panely, ktoré umožňujú ovládanie zariadení dotykom. Pomaly nahrádzajú panely staršieho typu pohyblivými gombíkmi a tlačidlami.

Je možné rozlíšiť niekoľko hlavných typov predných panelov:

Predné panely s priamou potlačou

Takéto panely majú zvyčajne niekoľko otvorov pre tlačidlá, gombíky alebo displeje. Možno ich nájsť v mnohých domácich spotrebičoch a spotrebnej elektronike, ako aj v ovládacích paneloch rôznych zariadení a strojov.

Technológia výroby:

Zvyčajne sú vyrobené z razeného a lisovaného plechu alebo ako celý plastový prvok vyrobený pomocou vstrekovacích lisov. Tlač sa vykonáva priamo na už vytvorený fragment alebo celý panel. Potlač sa vykonáva špeciálnymi, výnimočne odolnými farbami s použitím sieťotlačového alebo tampónového zariadenia. Potlač je fixovaná pomocou UV žiarenia alebo vysokej teploty. Výber technológie tlače a sušenia závisí predovšetkým od tvaru a typu tlačového substrátu.

Window panels 

Tento typ panelov sa vyznačuje moderným vzhľadom a funkčnosťou. Pre svoju výnimočnú estetiku a odolnosť sa používa hlavne v priemysle domácich spotrebičov. Možno ich nájsť aj v mnohých iných elektrotechnických zariadeniach a spotrebnej elektronike.

Technológia výroby:

Technológia výroby:

Výroba tohto typu panelov začína lisovaním tvaru z priehľadného materiálu, ktorým je zvyčajne PMMA. Toto sa vykonáva pomocou zariadení nazývaných vstrekovacie stroje, kde sa roztavený tekutý materiál vstrekuje do oceľovej formy pod veľkým tlakom. Po vybratí z formy a vychladnutí sú panely potlačené zo zadnej (vnútornej) strany sieťotlačou, vďaka ktorej sú tlačené grafické prvky chránené pod vrstvou plastu a plne odolné voči vonkajším faktorom ako oder, pranie, atď. chemikálie alebo mechanické škrabance. Viacfarebná tlač je realizovaná špeciálnymi atramentmi prispôsobenými farbe celého zariadenia. Často ide o metalické farby alebo farby vyrobené špeciálne na objednávku. Niektoré fragmenty sú ponechané nepotlačené alebo pokryté priehľadným, mierne farebným lakom, ktorý materiál stmavne. Týmto spôsobom sa v paneli vytvorí takzvané „okno“, odtiaľ anglický názov „Window Panel“. Zobrazujú sa pod „oknami“ a LCD obrazovky sú skryté. Zvyšné prvky sú pokryté atramentmi s rôznym stupňom nepriehľadnosti alebo priehľadnosti svetla (tzv. blokátory a rozptyľovače svetla), takže po príslušnom nasvietení je možné získať napríklad luminiscenčné grafické prvky a nápisy. Na špecifické oblasti sa často nanášajú špeciálne vodivé atramenty so správnou odolnosťou. Tieto oblasti sa potom používajú ako dotykové tlačidlá. Senzory ukryté za panelom detegujú zmeny potenciálu v týchto bodoch pri dotyku panela a umožňujú tak dnes populárne dotykové ovládanie.

window panel, panele kontrolne, panele frontowe

Dopyt

Podobné články

Back to top