double sided adhesive tapes

Hrubé a pevné obojstranné lepiace pásky a montážne výseky

19 Sep 2023

Konštrukčne môže byť obojstranná lepiaca páska vyrobená z akéhokoľvek materiálu s lepidlom zaisteným vložkou na oboch stranách. Pre pripomenutie, ak “obojstranná páska” nemá zadnú stranu, potom hovoríme o lepiacej fóliiV prípade obojstranných montážnych pások určujú vlastnosti lepidla a nosiča životnosť spoja a jeho zamýšľané použitie. V tomto článku sa zameriam predovšetkým na to, čo sú to silné obojstranné lepiace pásky, kde ich používame, aké sú ich výhody a… prečo neexistuje univerzálny produkt. Tu si tiež môžete prečítať, ako sme vyriešili problém zákazníka výberom správnych montážnych vzorov.

predchádzajúcom článku o obojstranných páskach som spomínal, že pásky sa bežne delia na tenké a hrubé pásky v závislosti od hrúbky nosiča . „Hrubé“ obojstranné lepiace pásky sú tie s hrúbkou 0,35 mm alebo aj niekoľko milimetrov. Nosičom býva PE polyetylénová pena, PU polyuretánová pena alebo akrylová pena.

Obojstranné lepiace pásky s akrylovým základom sú napríklad 3M VHB pásky . Sú určené pre náročnejšie aplikácie . Pásky s PE alebo PU penou ako nosičom majú tendenciu mať menej extrémne aplikácie. Skôr vnútorné, kde spojenie nie je vystavené veľkému zaťaženiu. V prípade hrubých montážnych pások nie je trvanlivosť spoja určená len samotným lepidlom . To je ovplyvnené materiálom (pena) použitým ako nosič pásky a jej hrúbkou. Dá sa predpokladať: čím je pena hrubšia, tým môže byť spojenie slabšie, pretože pri príliš veľkej sile sa pena môže roztrhnúť.

silné obojstranné lepiace pásky

Aké sú vlastnosti silných obojstranných lepiacich pások?

Ide o viskoelastické akrylové jadro. Čo to znamená? Viskozita spôsobuje, že lepiaca pena prenikne do malých nerovností povrchu a vytvorí tak pevné spojenie. Elasticita na druhej strane umožňuje absorbovanie dynamického zaťaženia, vyrovnávanie rozdielov v rozťažnosti medzi povrchmi a rovnomerné rozloženie zaťaženia po celej ploche. Táto kombinácia umožňuje hrubej obojstrannej páske vyplniť medzery a zároveň zabezpečiť dobré izolačné vlastnosti, tlmenie nárazov a tlmenie vibrácií.

Prečo používame hrubé, silné obojstranné montážne pásky ?

Hrubá obojstranná páska je rýchly a jednoduchý spôsob, ako vytvoriť spoľahlivé spojenie nahrádzajúce nity, skrutky alebo zvary. V závislosti od zvoleného variantu môžu byť výrobky určené na lepenie plastov, priehľadných materiálov, nepravidelných práškovo lakovaných povrchov a iné.

Predmetné pásky umožňujú:

 • trvalé spojenie dvoch prvkov
 • tlmenie vibrácií
 • tesné spojenie
 • kompenzácia koeficientu tepelnej rozťažnosti
 • možnosť použitia výrezu pripraveného na rozmery spájaných prvkov.

Ako si vybrať hrubé obojstranné pásky?

Rovnako ako v prípade tenkých pások, hrubé obojstranné pásky sa vyberajú na základe charakteristík zamýšľaného použitia spojenia. Je potrebné vziať do úvahy nasledovné:

 • montážny proces
 • povrchová energia
 • povrchová štruktúra
 • podmienkach, v ktorých bude páska fungovať.

Príklad použitia montážnych výrezov z “hrubých” obojstranných lepiacich montážnych pások:

Známy výrobca elektroinštalačného príslušenstva, ktorý chce uviesť na trh sériu exkluzívnych spínačov a kontaktov, nás požiadal o pomoc pri výbere materiálu, ktorý by natrvalo spojil obe časti výrobku. Zároveň mala zabezpečiť trvanlivé spojenie a primeranú úroveň tesnosti proti nečistotám a vlhkosti.

Klient špecifikoval rozmery a tvar prírezu a jeho maximálnu hrúbku. Klient špecifikoval aj materiály, ktoré sa budú kombinovať. Dodávateľ poskytol potrebný počet výrobkov na testovanie v našom laboratóriu.  

Pre toto riešenie sme navrhli akrylovú pásku VHB od 3M. Celé to muselo byť urobené tak, aby sa zabezpečilo jednoduché a rýchle umiestnenie výrezu na lepené prvky . Celý proces lepenia nemohol trvať dlhšie ako 5 sekúnd. Ľahké umiestnenie bolo dosiahnuté prípravou vhodných rezov na podložke.

silné obojstranné lepiace pásky

Navrhované riešenie splnilo očakávania zákazníka z hľadiska odolnosti spoja, doby aplikácie a požiadaviek na tesnosť.

Hrubé obojstranné lepiace pásky sa nepoužívajú len v priemyselných aplikáciách

Silné obojstranné lepiace pásky sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach. Okrem priemyselných aplikácií sa využívajú napr. dole:

 • montáž zrkadla
 • inštalácia dekoratívnych panelov
 • inštalácia nábytkových rukovätí
 • inštalácia háčikov na oblečenie alebo obrázky.
silné obojstranné pásky

Prečo používame lepiace pásky?

Lepiace pásky sú praktickou a funkčnou náhradou skrutiek, nitov alebo zvarov používaných na spájanie plôch. Vďaka tomu umožňujú ešte lepšiu optimalizáciu procesu montáže z hľadiska efektivity a kvality získaného spojenia.

Najdôležitejšie výhody silných obojstranných lepiacich pások:

 • vrstva lepidla rovnakej hrúbky na celej ploche spájaných prvkov
 • rýchly čas aplikácie pásky alebo vzoru
 • čisté a estetické spojenie prispôsobením šírky pásky alebo veľkosti výrezu projektu
 • okamžité tuhnutie lepidla
 • možnosť lepenia materiálov s rôznymi fyzikálno-chemickými vlastnosťami
 • vytvorte tesné spojenie
 • zabrániť prenikaniu vlhkosti – spojenie realizované pomocou pások so syntetickým nosičom
 • čistá a estetická kombinácia
 • čisté pracovisko v porovnaní s používaním lepidiel v tekutej alebo pastovej forme
 • ak je možné nahradiť skrutkové spoje páskami – znižujú hmotnosť výrobku.

V tomto smere neexistuje univerzálny produkt

V reakcii na potreby zákazníkov používame materiály od mnohých renomovaných výrobcov. Ku každému projektu pristupujeme individuálne. Riešenie je potrebné prispôsobiť vlastnostiam lepených materiálov a podmienkam, v ktorých bude spoj fungovať.

Máme znalosti a skúsenosti, ktoré nám umožňujú vybrať tie najlepšie možné parametre pripojenia. Ak chcete implementovať praktické a efektívne riešenie vo vašej spoločnosti, kontaktujte nás!

Dopyt

Kategória

Značky

Podobné články

Back to top