taśmy termotransferowe co to jest

Čo sa oplatí vedieť o termotransferových páskach?

11 Jan 2024

Tento článok je venovaný stručnému popisu termotransferových pások. Poukáže na dôležité aspekty, ktoré stojí za to vziať do úvahy pri rozhodovaní o kúpe.

Od uvedenia prvej termotransferovej tlačiarne na trh ubehlo už 40 rokov. V súčasnosti je to jedno z najpopulárnejších zariadení, ktoré sa používa na tlač značiek (napr. čiarových kódov) v mnohých odvetviach (obchod, logistika a priemysel).

Takáto široká škála aplikácií termotransferových tlačiarní bola možná vďaka súbežnému vývoju zariadení a spotrebného materiálu.
K dosiahnutiu vyššej kvality a rozlíšenia tlače nedošlo len vďaka kvalitným jednotkám, ale aj vhodne zvoleným kvalitným spotrebným materiálom určeným pre termotransferovú tlač, teda papier, film a termotransferová páska.

Na čo si dať pozor pri výbere termotransferovej pásky?

V prípade termotransferových pások sú okrem samotnej farby aj ďalšie vrstvy pásky, ktoré tvoria know-how každého výrobcu a majú vplyv na kvalitu tlače a životnosť.

Štruktúra termotransferovej pásky

  • Backcoa t – špeciálna vrstva, ktorá chráni tlačovú hlavu proti oderu. Zabezpečuje skĺznutie pásky pod tlačovú hlavu
  • PET fólia – ako nosič termotransferovej pásky
  • Primer – uľahčuje nanášanie atramentu na polyesterový nosič a jeho prenos na etiketu počas procesu tlače
  • Atrament – ​​k dispozícii sú voskové, voskové/živicové a živicové atramenty

 Aby sa zabezpečila primeraná úroveň kvality, musia byť splnené tieto tri kritériá:

  1. Tlačiareň štítkov , ktorá musí zabezpečiť správnu kvalitu prenosu atramentu na štítok
  2. Spotrebný materiál , z ktorého sú štítky vyrobené, musí mať správnu povrchovú vrstvu
  3. Termotransferová páska musí mať atrament vhodnej kvality, aby bola zabezpečená požadovaná trvanlivosť tlačeného obrazu pre konkrétnu aplikáciu

Existuje mnoho možných kombinácií týchto troch prvkov, čo umožňuje vybrať to správne riešenie pre potreby každého odvetvia s ohľadom na cenu a životnosť. Aby sme si vybrali ten najvhodnejší, dôkladne analyzujeme potreby zákazníka a jeho špecifické požiadavky. Následne na základe vlastných skúseností, ako aj vykonaných testov vyberieme riešenie, ktoré spĺňa očakávania zákazníka.

 Ako sa vyhnúť chybám pri výbere termotransferovej pásky?

Stojí za to venovať pozornosť „typu atramentu“ termotransferovej pásky, ktorý určuje jej rôznorodé zamýšľané použitie

Voskové stuhy:

Atrament je vyrobený na báze vosku, môže obsahovať trochu živicovej prísady. Voskové pásky sa väčšinou používajú na potlač etikiet z nenatieraného papiera. Vytlačený obraz sa vyznačuje nízkou odolnosťou proti oderu; preto sú pásky určené na tlač krátkodobých značiek. Voskové pásky sa používajú najmä na miestach, kde je prioritou cena (v obchode a logistike, na potlač etikiet hromadného balenia). Je to najlacnejšia termotransferová páska.

Voskové/živicové stuhy:

V prípade tejto termotransferovej pásky je atrament kombináciou vosku a živice. Pásky sa používajú najmä vtedy, keď je pravdepodobnosť, že označenie bude vystavené zvýšenej teplote alebo oderu. Voskovo-živičná páska je určená hlavne na tlač etikiet z natieraného papiera a niektorých typov fólií. Tepelná odolnosť má veľký význam, ak je výrobok s nalepenými štítkami zabalený do plastového obalu, ktorý sa následne zabalí do zmršťovacej fólie. Páska sa používa na označenie produktov a obalov v prepravných a logistických procesoch.

Živicové stuhy:

Páska je určená na tlač permanentných označení hlavne v priemysle a na miestach, kde je tlačený obraz vystavený mnohým faktorom, ako je vysoká teplota a chemické látky. Atrament je vyrobený na báze živice so správnymi prísadami. Niekedy nekvalitné živicové stuhy obsahujú voskovú prísadu. Takýto postup určite urýchľuje a uľahčuje proces prenosu atramentu na etiketu, má však negatívny vplyv na odolnosť vytlačeného obrazu voči rozpúšťadlám a oderu. Ovplyvňuje aj cenu.


Typ termotransferovej pásky vs. tlačová hlava

Pri výbere termotransferovej pásky by ste mali venovať pozornosť hlave tlačiarne, ktorá bude pri tomto procese použitá. Na trhu sú k dispozícii tlačiarne s plochou hlavou a tlačiarne s takmer okrajom. Typ hlavy je dôležitým prvkom pre výber vhodnej stuhy.
Near-edge tlačiarne sa vyznačujú vyššou rýchlosťou tlače a teplotou, čo napríklad diskvalifikuje aplikáciu voskových pások.

Existujú iba čierne termotransferové pásky?

Nie… Okrem čiernych stúh, ktoré tvoria 90% trhu, sa používajú aj biele, farebné (primárne farby) a metalické.

Môžete sa tiež stretnúť so stuhami, ktoré umožňujú dosiahnuť vytlačený obraz vo forme hologramu a ten, ktorý je viditeľný iba v ultrafialovom svetle, ktoré sa používajú na zabezpečenie pravosti produktov.

taśmy termotransferowe co to jest

Ak máte problém s výberom spotrebného materiálu alebo vytlačený obraz vyrobený pomocou vašej pásky nespĺňa požiadavky a parametre procesu, opýtajte sa našich špecialistov.

Kliknite tu

Podobné články

Back to top