Logistické etikety GS1. Označujete svoje zásielky správne?
Jasný štandard komunikácie v logistike, t.j. štítky GS1
Perfektné dodávky. Rýchlo, v správnom čase, na očakávané miesto, bez chýb . K tomu rýchly príjem, registrácia do systému atď. To sú naše očakávania. To všetko je už dávno možné, no nie vždy to vyjde. prečo? Samozrejme, dôvodov môže byť veľa, rovnako ako existuje mnoho spôsobov, ako ich odstrániť. Zistite, čo sú logistické etikety GS1 a čo získate ich používaním vo vašich skladových procesoch.
Jedným z riešení je správne označenie zásielok. Koľkokrát sme sa stretli s ručne označenými balíkmi? Nielenže to nie je estetické, ale je to aj náročné na čítanie.
Inokedy dostávame balíky „pekne označené“ kódom alebo aj niekoľkými čiarovými kódmi a, takmer dokonalé… Teda skoro, pretože označenia a kódy v konečnom dôsledku niečo hovoria len tomu, kto ich vygeneroval. Takže fungovali skvele… pre dodávateľa, ale nie nevyhnutne pre príjemcu (pretože príjemca má svoj vlastný systém označovania ).
Medzitým je už mnoho rokov zavedený konzistentný systém označovania, známy ako logistický štítok GS1 . Jediným problémom je množstvo spoločností, ktoré využívajú toto globálne riešenie .
Ako sa môžete dočítať na stránke Inštitútu logistiky a skladovania v Poľsku, štítky v tomto štandarde používajú iba 4 % účastníkov systému GS1 . V škandinávskych krajinách je to však 90 % všetkých etikiet na paletách v distribúcii a skladovaní.
Čo je to GS1 Logistics Label?
ILIM to definuje takto:
Logistický štítok je nosičom informácií v dodávateľskom reťazci, v ktorom všetci účastníci (výrobca, prepravca, distribútor, maloobchodník) komunikujú spoločným jazykom. Táto komunikácia je umožnená využitím štandardov globálneho systému GS1.
Logistické štítky GS1 zvyčajne obsahujú množstvo tlačených informácií. V čitateľnej forme aj zakódované pomocou kódov v štandarde GS1-128 ( nezamieňať s bežným kódom 128 ). Jediným povinným prvkom na takomto štítku je SSCC (Serial Shipping Container Code ). Ide o celosvetovo jedinečné číslo identifikujúce logistické jednotky.
Identifikátory aplikácií v logistických štítkoch
Samozrejme, takýto štítok môže a najčastejšie má dodatočné informačné kódy. Toto zahŕňa: informácie o obsahu zásielky, množstvách, hmotnostiach, prípadne dátumoch výroby či spotreby. Toto všetko je popísané pomocou tzv Identifikátory aplikácií (AI) .
Príklad:
Predpony (2, 3 alebo 4 znaky) pred skutočnými hodnotami určujú typ informácií, ktoré za nimi nasledujú, a ich formát. Napríklad kód s predponou 15 – (15)190702 nám hovorí, že produkt je „najlepší do“ 2. júla 2019. Počet prefixov presahuje sto a umožňuje nám opísať zásielku informáciami, ako sú: rôzne dátumy, miery, veľkosti, informácie o dodávateľoch a miestach dodania.
Všetky tieto informácie bývajú umiestnené na štandardnom štítku s rozmermi 148×210 mm alebo niekedy na jeho menšom prevedení 105×148 mm .
Aj keď prechádzate Všeobecnými špecifikáciami GS1 (dokument popisujúci na vyše 500 stranách nielen princípy aplikácie štandardov GS1 , podrobný popis všetkých AI , ale aj tipy napr. na umiestnenie štítkov na rôznych typoch produktov, či princípy validácia v systémoch AIDC (Automatic Identification) a Data Capture) sa javí ako náročná úloha, v praxi samotná implementácia systému nie je až taká zložitá.
Prečítajte si, ako vám aplikátor etikiet pomôže označiť palety
Je dôležité, aby sme sa vďaka tomu stali nielen súčasťou globálneho systému výmeny obchodných informácií , ale tiež, a možno predovšetkým, získavame v našej spoločnosti hmatateľné výhody: od organizácie skladových procesov, a tým aj skrátenia prevádzkových časov, či zvýšenia priepustnosti. , na zvýšenie zisku spoločnosti .