etykiety RFID, etykiety na produktach, etykieta flaga, oznaczanie przewodów hydraulicznych

RFID označovanie hydraulických hadíc a káblových zväzkov

27 Apr 2021

RFID v automobilovom priemysle

Technológia RFID (Radio Frequency Identification) si odvážne razí cestu do čoraz väčšieho počtu odvetví. Automobilový priemysel je jedným z odvetví, ktoré si výhody aplikácie tejto technológie všimli už dávno. V rôznych obchodných oblastiach spoločností pôsobiacich v tomto odvetví sa implementujú riešenia na uľahčenie sledovania komponentov vo výrobných procesoch, ich jednoduchú a rýchlu identifikáciu a efektívne riadenie.

Označovanie káblov automobilovej klimatizácie štítkami RFID

Ťažký povrch

Zatiaľ čo nanášanie etikiet na rovné plochy zvyčajne nepredstavuje veľkú výzvu (aj keď sa to môže líšiť aj tu), v prípade zakrivených plôch nepravidelného tvaru to nie je také jednoduché. Veľkou výzvou sú napríklad káble, potrubia alebo káblové zväzky. Problémom nie je len špecifický povrch, ale aj nedostatok dostatočného priestoru na aplikáciu štítkov. Jedným z takýchto príkladov je aplikácia na hydraulické hadice, pneumatické vedenia a káblové zväzky.

Prítomnosť kovu

V prípade štítkov RFID môže byť ďalším prvkom, ktorý by sa mal brať do úvahy, prítomnosť kovu, ktorý, ako vieme, nie je spojencom tejto technológie. Aplikácia štandardných RFID štítkov na kovové povrchy alebo povrchy obsahujúce takéto komponenty môže mať za následok nedostatočné odčítanie alebo výrazné zníženie jeho dosahu.

RFID základy, alebo skôr fakty a mýty o RFID

A predsa je to možné

Jedným z riešení, ktoré sme s našim zákazníkom vypracovali, je použitie štítkov, ktoré sa ľahko aplikujú, no ťažko sa odlepujú a roztrhávajú ako takzvaný „obal“ s časťou obsahujúcou štítok RFID odsunutý od skutočný produkt. 

Takto získaná „vlajka“ nielenže uľahčuje čítanie obsahu uloženého v pamäti RFID tagu, ale poskytuje zákazníkovi aj väčší priestor na vytlačenie kódu alebo dodatočných textových informácií.

Aplikácia vlajkového štítku. Ako automatizovať označovanie dlhých výrobkov s kruhovým prierezom

Výber vhodného materiálu, vhodného lepidla či najoptimálnejšieho tvaru etikety nie sú jedinými problémami, ktoré je potrebné zvážiť pri navrhovaní riešenia. Nemenej dôležitý bol výber vhodného RFID tagu, ktorý by bezproblémovo fungoval v prostredí zákazníka a spĺňal požiadavky koncového užívateľa.

Ďalším problémom je tlač a kódovanie etikiet v súlade so stanovenými normami, ktoré často špecifikujú výrobcovia popredných automobilových značiek, ktoré bolo potrebné zohľadniť aj vo fáze návrhu etikiet.

Automatická aplikácia etikiet pre cylindrické produkty v automobilovom priemysle – ETISOFT

Vďaka aktívnej spolupráci so zákazníkom sa nám podarilo vytvoriť univerzálne riešenie, ktoré je možné aplikovať na výrobky s rôznymi priemermi.

Máš záujem?

Kontaktuj nás!

Dopyt

Inquiry

Podobné články

Back to top