etykiety logistyczne, etykiety na palety, producent etykiet logistycznych

Ako si vybrať správnu logistickú značku

4 Mar 2021

Logistické etikety na hromadnom balení produktov alebo logistických jednotiek sú zdrojom informácií pre systémy riadenia procesov dopravy, logistiky a skladovania. Správnu činnosť takýchto systémov zaručuje vhodný výber materiálov, z ktorých sú vyrobené. Vyžaduje sa, aby tlačené informácie, najmä kódy, boli čitateľné a logistické etikety pripevnené k logistickým jednotkám vhodným spôsobom. Navyše v prípade automatizovaných prepravných procesov na správnom mieste. Ako si teda vybrať správnu logistickú značku?

Na internete je veľa publikácií o logistických etiketách. Ich autori v drvivej väčšine zameriavajú svoju pozornosť na popisy globálnych logistických systémov. Vysvetľujú tiež, aké informácie sú zakódované vo forme čiarového kódu, napr. GS1-128 , v jednotlivých častiach logistického štítku.

Vzhľadom na to, že ich je tak veľa, nepôjde o článok, ktorý by opäť rozvíjal koncepty SSCC, GETIN, IZ. Ak máte záujem, kliknite tu . Rád by som upriamil vašu pozornosť na jeden krok skôr, a to ako vybrať správnu logistickú značku.

Je ťažké jednoznačne určiť, aký materiál a akú technológiu použiť na tlač logistických etikiet. Závisí to od mnohých faktorov, ako sú:

  • vystavenie poveternostným podmienkam
  • spôsob a podmienky aplikácie etikety na logistickú jednotku
  • podmienky skladovania a prepravy.
logistické štítky, samolepiace štítky, výrobca logistických štítkov

Logistické štítky prispôsobené podmienkam

Prehľad najčastejšie používaných materiálov a riešení pre označovanie logistických jednotiek

Samolepiace etikety alebo bezlepkové značenie?

Najpopulárnejším logistickým značením sú samozrejme samolepiace etikety . Vyznačujú sa zdanlivo jednoduchým spôsobom aplikácie na logistickú jednotku, ktorá je často automatizovaná. V tomto prípade je veľmi dôležité zvoliť správny typ lepidla na povrch, na ktorý sa štítok lepí. Taktiež na podmienky, hlavne na teplotu, v ktorej budú logistické etikety aplikované. Pri priamom nanášaní na kartónové obaly a pri nižších teplotách je výhodné použiť kaučukové lepidlá so zvýšenou počiatočnou priľnavosťou.

logistické etikety, samolepiace etikety, výrobca logistických etikiet, výrobca samolepiacich etikiet

V prípade aplikácie logistickej etikety na fóliu , ktorá sa často používa na ochranu logistických jednotiek, však môžete úspešne použiť etiketu so štandardným akrylátovým lepidlom.

logistické etikety, ako si vybrať správnu logistickú etiketu, samolepiace etikety, výrobca logistických etikiet, výrobca samolepiacich etikiet

Bezlepkové logistické štítky sa najčastejšie používajú, keď je logistickou jednotkou opakovane použiteľný obal. Patria sem napríklad plastové boxy. V takom prípade sa označenie montuje do špeciálne pripravených držiakov alebo pomocou samolepiacich „DUCT krúžkov“.

Logistické štítky: papier alebo fólia?

Z ekonomických dôvodov sa na logistické značenie najčastejšie používajú samolepiace termopapierové etikety alebo termotransferové etikety.

Termoetikety používame hlavne na krátkodobé značenie alebo keď firemné procesy vyžadujú použitie prenosných tlačiarní na tlač logistických etikiet. Tieto tlačiarne sú najčastejšie termálne.

Termotransferové etikety – tlač s kvalitnou termotransferovou páskou je odolnejšia voči poškriabaniu ako termoetikety. To vám umožní skladovať produkty v uzavretých skladoch dlhší čas bez obáv, že informácie a kódy budú nečitateľné. V takomto prípade odporúčame na potlač voskové alebo voskovo-živičné stuhy zo skupiny Carbon.

Fóliové logistické štítky sú určené na označovanie produktov a logistických jednotiek tam, kde sú vystavené poveternostným vplyvom. Najčastejšie sa to stáva pri skladovaní paliet v externých otvorených skladoch. V takom prípade odporúčame použiť polyetylénové alebo polypropylénové etikety so živicovou termotransferovou páskou , napr.

Etikety a označenia v logistike – spýtajte sa odborníka

Pri výbere riešenia pre klienta sa vždy snažíme overiť všetky kritériá ovplyvňujúce kvalitu značenia. Pred poskytnutím riešenia vždy overíme, ako budú etikety tlačené, aplikované a v akých interných a externých procesoch budú fungovať. To platí aj pre logistické etikety.

Téma etikiet a označení v logistike je pomerne rozsiahla a pokrýva riešenia z viacerých tried a typov produktov. Preto vám odporúčam prečítať si ďalšie články. Túto tému rozšírime o zariadenia na tlač a aplikáciu etikiet, dátové terminály podporujúce logistické procesy v podnikoch a RFID riešenia .

Dopyt

Podobné články

Back to top